Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sadíme muškáty

12. 7. 2012

Muškáty jsou velmi trvanlivé rostlinky. Jedna sazenička může bohatě růst i několik let. m.jpgSamozřejmě pokud jí dopřejete náležitou péči. V létě potřebuje spoustu světla, vody a hnojiva. Důležité je také správné zazimování muskátů.

V českých zahrádkách se objevují spíše muškáty páskaté a převislé. Převislé muškáty jsou vhodné i pro ty zahrádkáře, kteří s pěsováním muškátů nemají zkušennosti. Jsou totiž velmi spolehlivé jako pokojové rostliny a také i jako balkonové.

Co musíme vědět než začneme se sadbou

Umístění muškátů musí být s přístupem dostatečného světla. V podzimním a zimním období je vhodné muškáty přemístit do chladnější místnosti s teplotou mezi 10 - 15 stupni Celsia.

V létě je nutné muškátům dávat dostatek vláhy. Takže zaléváme denně, i když muškáty v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují.

V době od konce jara do začátku podzimu je nutné pravidelné přihnojování.

V zimě je lepší zálivku omezit. Lépe  totiž snesou přísušek než přemokření, kdy voda rostlinám „utopí“ kořeny, které pak začnou zahnívat a muškáty většinou nepřežijí.

seminka-muskatu.jpgVýsev muškátů krok za krokem

Semínka muškátu se podobají tvarem i velikostí kmínu. Nejlépe je provést výsev již v prosinci a v lednu, aby rostliny kvetly co nejdříve.

Pokud budeme vysévat do substrátu, musí být velice jemný, neslévavý, bez hrudek.

Sadba semínek se provádí velmi řídce, do hloubky asi 0,3-0,5 cm. Pro dobré klíčení je nutná stejnoměrná denní i noční teplota v rozmezí 21-24 stupňů Celsia.Hnojíme muškáty

Základní výluh připravíme z jednoho objemového dílu dobrého kompostu, který zalijeme pěti díly vody a necháme odstát dva až tři týdny na teplém místě. Slitý výluh pak naředíme vodou opět v poměru 1:5.

Zákvas ze slepičího trusu připravíme opět z jednoho dílu trusu a pěti dílů vody, které necháme na teple vykvasit dva až tři týdny. Poté slitý zákvas ředíme také v poměru 1:5.

Muškáty přihnojujeme poprvé 4 až 6 týdnů po přesazení a pak pravidelně až do srpna.

Dobré je nepřidávat více hnojiva, než je doporučená dávka, protože nadbytek hnojiva poškozuje kořeny muškátů.

Trpasličí a miniaturní formy nesmějí dostat více než polovinu dávky.

m2.jpgJak se starat o muškáty po zimě

Muškáty přezimované na světle v chladné místnosti se v zimním období často vytáhnou do výšky. Proto rostlinám odstraníme odumřelé části i neduživé výhonky.

 

Ostatní přerostlé výhony sestříhneme na délku 15–25 centimetrů.

Z odstříhnutých výhonů pak můžeme nařezat asi deseticentimetrové řízky, ze kterých si lehce vypěstujeme nové rostliny. Řízky zasadíme do písčito–kompostového substrátu, kde při mírné zálivce velice rychle zakoření. Substrátem plníme hlubší kořenáčky o průměru 6-8 cm. Na dně nesmí chybět drenážní otvor. Do každého kořenáčku zapíchneme vždy po jednom řízku. 


 

 
 

 

Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje

Moruše

Lilie

Macešky

Letničky do truhlíků


Hnojivo muškátů


Statistiky

Online: 1
Celkem: 66888
Měsíc: 417
Den: 10