Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké nebezpečí hrozí muškátům?

12. 7. 2012

I  poměrně nenáročné rostliny jako jsou muškáty, trpí některými chorobami a škůdci. Preventivní ochrana, hlavně pak dodržování všech zásad během celého pěstebního postupu. Muškáty pěstované ze semene jsou odolnější hlavně proti virozám.

Kadeřavost muškátůkad.jpg

Kadeřavost muškátů  je virové onemocnění. Spíše se objevuje hlavně v jarních měsících na mladých přezimovaných rostlinách. Zpočátku jsou viditelné jen drobné, okrouhlé nebo nepravidelné , světle žluté , průsvitné skvrny, které později zhnědnou, zasychají a začnou se trhat. Vznikají různé nepravidelnosti a deformace listů. Chorobu mezi muškáty navzájem přenáší savý hmyz.

Tato nemoc se vyskytuje především tam, kde pelargonie stojí velmi blízko sebe ve vlhku. Prevencí je správné rozestavení pelargonií . Jakmile se na muškáty dostane dostatek světla, a podaří li se zlikvidovat savý hmyz, začínají brzy rašit zdravé , nenapadené listy. Pokud jsou pelargonie silně kadeřavostí napadeny, seřízneme je, necháme znovu obrazit. Takto seřezané pelargonie velmi rychle obrostou, ale zásadně je nepoužíváme k rozmnožování


Bakteriální skvrnitost pelargoniíbakt.jpg

Zpočátku je podobná kadeřavosti muškátů. Liší se ale tím, že  se objevuje nejdříve na spodních, nejstarších listech, a skvrny jsou zpočátku pozorovatelné pouze na rubu listu.  Listy jsou však poté sklovité, skvrny se zvětšují a nakonec zhnědnou, listy zasychají a odumírají. Nemoc se šíří zamořenou půdou, dotykem, nářadím i hmyzem, soustavným čištěním rostlin je ale možno tuto chorobu výrazně omezit. Nadměrné vlhkost šíření choroby výrazně zvyšuje, sucho naopak omezuje. Velmi důležitou prevencí jsou dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami.

Rez pelargonií

Tato choroba je spíše rozšířená u druhu pelargonie páskaté. Po 14 dnech napadení se na rubu listů objevují bledé, tečkovité skvrny, jež se dosti rychle zvětšují, žloutnou, a později i hnědnou. Na líci listů pelargonií se skvrny objevují mnohem později. Silně napadené listy žloutnou, hnědnou a zasychají. Při velmi silném napadení nastává i úplná ztráta listů. Nejlepší způsob, jak se této nemoci zbavit, je silně napadené rostliny zlikvidovat, u slabších výskytů pak pomáhá postřik širokospektrálními fungicidy na bází síry nebo zinku. Preventivně působí vyšší teploty a nízská vzdušná vlhkost.

Botrytida pelargonií

Jiným názvem muškátová šedá plíseň. Tato choroba se nebzpečně rychle šíří na jaře a na podzim. napadá jednotlivé květy, celé okolíky pelargonií, listy i stonky. Napadené části porostou šedobílým povlakem, později se vytváří drobná , tvrdá černá tělíska. Jakmile se tato dostanou do vlhkého prostředí, dají opět vzniknout vláknům, která vniknou do rostliny a vytvoří nový povlak spor.  Takto napadené pelargonie je třeba ihned vyčistit, muškáty rozestavit, zvýšit teplotu a snížit vlhkost a postříkat měďnatými preparáty.

Praskání květního stonku

Tato nemoc se spíše projevuje u balkonových muškátů. Velký podíl ma na to změna ve vlhkosti sunstrátu. náhlým střídáním dlouho trvajícího sucha a následně pak silné zálivky, obvykle doplněné značnou dávkou hnojiva. Jako prevence poslouží nejlépe pravidelná zálivka  nebo užitím moderních samozavlažovacích truhlíků.

Molice muškátovámol.jpg

Tento hmyz napadá spíše spodní stranu listů muškátů. Napadené listy pak vadnou, zasychají a později i  opadávají a stonky pelargonií zůstávají holé.Jejich výskyt podporuje nedostatek vzduchu, vlhkost a malé rozestupy mezi rostlinami.Jako prevence velmi dobře funguje chemická ochrana -postřiky proti mšicím a přelétavému savému hmyzu.

Mšice muškátovámsice.jpg

Často se zaměňuje s molicí. Mšice saje nejen na listech, ale i na stoncích a mladých výhonech muškátů. Listy se poté  kroutí,a květy se deformují. Mšice mohou přenášet i virové choroby, a proto při jejich výskytu ihned použijte  chemických postřiků na mšice  a jiný savý hmyz.

Ploštice

Poškozuje muškáty především svým sáním. To poškozuje pletiva listů a stonků pelargonií. Toto pak vyvolá deformace a zasychání listů i celých výhonů. Muškátům škodí v suchém a teplém prostředí. Jako prevenci je rozumné použít pesticidové přípravky.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje

Moruše

Lilie

Macešky

Letničky do truhlíků


Hnojivo muškátů


Statistiky

Online: 2
Celkem: 50714
Měsíc: 607
Den: 25